Monthly Archives: October 2017

London Show Winners 2017

5 STAR RABBIT SHOW

 

BEST IN SHOW  – DAVE GALLAGHER (Polish)

RUNNER UP TO BIS – THOMAS & PETER CLAYBOROUGH (Ermine Rex)

THIRD BIS – PAUL & IVAN MARRIOTT (Satin)

FOURTH BIS – PAULA ATKINSON (Dwarf Lop)

(In addition, as they were all members the Member’s Class Final was a repeat)

 

JUNIOR GRAND CHALLENGE

1st – ROBBIE & EVIE ATKINSON (Netherland Dwarf)

2nd – THOMAS CAREY (Chinchilla)

3rd – ROBBIE & EVIE ATKINSON (Mini Siamese Seal Rex)

4th – LUCY APPLETON (Dwarf Lop)

 

GUARDSMAN’S GAMBLE FINAL (restricted to exhibits placed 4th in Members Breed Class)

1st – THOMAS & PETER CLAYBOROUGH (Ermine Rex)

2nd – DARREN MORRIS (Mini Lop)

3rd – JIMMY HOPKINS (Satin)

4th – Miss Z. Williams (Dutch)

 

WINNERS OF THE ‘OVER 80s SPECIALS

FANCY – ELFORD & PEARCE

LOP – No qualifiers

FUR – WALT BETTERDIGE

REX – ARNIE HILL

 

BEST OF BREED WINNERS AT THE 2017 LONDON CHAMPIONSHIP SHOW

 
FANCY SECTIONFUR SECTION
ANGORAFOXWOOD STUDCONTI GIANTAYRSHIREBELL STUD
LIONHEADYVONNE GOLDSWORTHYBEVERENK BRYANT
DUTCHBROPHY BROS.CHIN GIGANTAK BRYANT
SILVERALAN BELGIANNEW ZEALANDWINCKLES FAMILY
TANTAYLOR/CLIFFORDLILACIAN RUFFLE
HIMALAYANGRAHAM HUDSONSATINP & I MARRIOTT
ENGLISHSTEPHEN DIXONMINI SATINMst R Ms E ATKINSON
POLISHDAVE GALLAGHERALASKAS & H ELLIOTT
HARLEQUIN/MDONNA WILDWOODSABLEWALT BETTERIDGE
BELGIAN HAREUTOPIA STUDSMOKE PEARLLUCY WHEAL
NETH DWARFN. E. ATKINSONHAVANAROSE BURGESS
FLEMISH GI.R. D. WHITEARGENTEMAYPOLE STUD
THRIANTAGREYWIL STUDCALIFORNIANRAY EVERITT
SILVER FOXBLACKSMITH STUD
LOP SECTIONCHINCHILLATHOMAS CAREY
CASHMEREM & T CHANBERLAINSIBERIANJULIE SAUNDERS
MINI CASHMEREHEATHER CHILDS
MINI LOPNALA STUDREX SECTION
DWARF LOPPAULA ATKINSONERMINET & P CLAYBROUGH
FRENCH LOPKELLIANS STUDBLACKKEITH DAVISON
GERMAN LOPTERRY & RICHARDSONBLUEA & J TAYLOR
ENGLISH LOPBELANEVAEH STUDHAVANAWILLOWREX STUD
MINI LION LOPJULIE LIVINGSTONECHINREXM. JOY
SEAL/SABLEFOXWOOD STUD
RARE VARIETYORANGE/FAWNDEREK ILETT
FANCYC & N HARRISOTTERSUE WILDE
FURJOANNE CARTERMINIA & E ATKINSON
UNSTANDARDISEDTARAX STUDAOC SECTIONTIBBAR STUD

BEST IN SHOW WINNERS IN THE SMALL LIVESTOCK SECTIONS

GERBIL – JACKIE ROSWELL

HAMSTER – JEAN TYE & DAVID BAGLIN

MOUSE – SARAH CUDBILL

RAT – LISA IRVINE